118 سد در کشور درحال ساخت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 به نقل از ایرنا، چیت چیان روز سه شنبه در آئین بهره برداری از سد سورک در شهرستان شهرکرد با حضور معاون اول رییس جمهوری، اظهار داشت : تا کنون 140 سد در کشور ساخته شده است.

به گفته وی، در چند سال اخیر سوالاتی از سوی کارشناسان محیط زیست در خصوص ضرورت سدسازی در کشور مطرح شده که یک پاسخ واحد برای آن وجود ندارد، هر سدی به جای خود باید از منظر اجتماعی، اقتصادی و هیدرولوژی منطقه ای مورد بررسی قرار گیرد.

چیت چیان ادامه داد: هم اینک شرایط آب و هوایی کشور، شرایط بارش و روان آبها در کشور تغییر کرده و برخی سدها در نتیجه این تغییرات ممکن است مختصاتشان تغییر کند و یا احداث برخی سدها را متوقف کند.

وزیر نیرو افزود: ساختن یا نساختن سد تابو نیست و تابع عوامل مختلفی است که بعضا ساخت سد را اجتناب ناپذیر می کند.

چیت چیان در خصوص پل قوسی ساخته شده بر روی سد کارون 4 اظهار داشت: این پل بزرگترین پل زیرقوسی و معلق خاورمیانه است.

وی ادامه داد: سازه این پل سه هزار و 875 تُن وزن دارد و بر روی دریاچه سد کارون 4 احداث شده است.

وی تصریح کرد: به دلیل برخورداری از طول عرشه 378 متری، طول دهانه300 متری و ارتفاع 62 متری از سطح دریاچه سد، این پل به عنوان بزرگترین پل زیرقوسی کشور شناخته می شود و نشان توانمندی مهندسان ایران است. 

وزیر نیرو اظهار داشت: پایه گذاری پل قوسی بر روی سد کارون 4 بسیار مشکل و از طریق غواصی اجرا شده است.

وی در خصوص سد سورک شهرکرد نیز گفت: سد سورک 25 میلیون مترمکعب آب را تنظیم و پوشش سه هزار و 800 هکتار اراضی کشاورزی برای آن پیش بینی شده که دو هزار و 200 هکتار اراضی جدید نیز با اجرای این طرح و سیستم آبیاری نوین قابل افزایش است.

به گزارش ایرنا، با بهره برداری از سد سورک که در مجاورت روستای سورک و حدود 35 کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد، 850 خانوار از مزایای آن بهره مند می شوند. 

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و وزیر نیرو صبح روز سه شنبه برای افتتاح پروژه های عمرانی وارد شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری شدند.

بازدید 13078 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما