تا چه زمانی آلاینده های کارون می خواهند پشت سد گتوند مخفی شوند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: رودخانه راین که یکی از رودخانه های مهم اروپا است در سالهای گذشته رودخانه ای الوده بود که با همت کشورهای طول مسیر و اعمال قوانین سختگیرانه احیا شد، کارون نیز رودخانه مهمی برای ایران است که باید با اعمال قوانین سختگیرانه احیا شود.

سید محمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پتانسیل تولید انرژی برقابی در کشور حدود 30 هزار مگاوات است که اکنون 11 هزار مگاوات نیروگاه برقآبی در دست بهره برداری است، ساخت 5 تا 6 هزار مگاوات نیروگاه برقآبی در دست اجرا است و بقیه نیز تا مرز 30 هزار مگاوات در دست مطالعه است.

وی افزود: در حال حاضر حدود 14 درصد از ظرفیت نیروگاهی کشور در بخش برقآبی است که میزان استفاده از آن متناسب با شرایط آب و هوایی و نیاز شبکه برق متفاوت است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه معمولا در ساعات پیک از تولید برق در نیروگاههای برقآبی استفاده می شود، گفت: در تابستان سال گذشته که گرمای هوا افزایش یافته بود، دیسپچینگ ملی از ما خواست تا با رهاسازی بیشتر آب، برق بیشتری تولید کنیم.

وی ادامه داد: نیاز به تولید بیشتر برق در تابستان است در حالی که نیاز به آب در بخش کشاورزی در پاییز است و زمان نیاز این دو با هم تطبیق ندارد، سدی که به عنوان کلید تطبیق نیاز آبی دشت خوزستان با تولید برقآبی ایفاء نقش می کند، سد گتوند است؛ این سد که در ادامه سلسله سدهای کارون بر روی این رودخانه احداث شده، پس از رهاسازی آب از سدهای بالادست کارون و تولید برق، از ورود این آب به خلیج فارس جلوگیری کرده و با جمع آوری آبهای رهاشده، نیاز دشت خوزستان را به آب در پاییز را برطرف می کند.

رضازاده خاطرنشان کرد: از دیگر دستاوردهای بهره برداری از این سد، کنترل سیلاب هاست، سیلابی که در روزهای گذشته در رودخانه کن به وقوع پیوست و متأسفانه جان تعدادی از هموطنانمان را گرفت در مقابل سیلابی که فروردین ماه سال جاری در خوزستان اتفاق افتاد بسیار کوچک بود.

وی افزود: رودخانه کارون به صورت طبیعی حداکثر شاید قابلیت انتقال 2 هزار مترمکعب دبی لحظه ای را دارد، اما سیلابی به بزرگی 6 هزار مترمکعب دبی لحظه ای در حوضه کارون رخ داد که اگر سد گتوند نبود، اهواز را به زیر آب می برد و این سد، خوزستان را در برابر سیلاب، ایمن کرد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه به دلیل تغییرات اقلیمی بازنگری بر روی طرح های سدسازی در کشور آغاز شد، گفت: تعدادی از طرح ها از جمله طرح سد و نیروگاه سازبن، سد و نیروگاه گرشا و سد و نیروگاه کرخه 2 که در مرحله مطالعات بودند، از اولویت خارج شدند.

وی افزود: همچنین، برخی طرح ها مورد تغییر در اهداف قرار گرفتند، از جمله طرح سد و نیروگاه بختیاری که ارتفاع آن از 325 متر به 275 متر و حجم مخزن آن از 5 میلیارد مترمکعب به 2.7 میلیارد مترمکعب و ظرفیت نیروگاه آن از 1500 مگاوات به 750 مگاوات کاهش یافت، اما ساختگاه قبلی آن مورد تأیید مجدد قرار گرفت و این تغییرات از سوی وزارت نیرو به ما ابلاغ شده است.

رضازاده از مذاکرات شرکت آب و نیرو با شرکت های خارجی برای تأمین مالی طرح بختیاری خبر داد و گفت: تاکنون با یکی از شرکت های خارجی MOU به امضا رسیده که این طرح را به صورت فاینانس تأمین مالی کند اما همچنان مذاکرات با شرکت های خارجی که تمایل به سرمایه گذاری در طرح بختیاری دارند ادامه دارد.

این مقام مسئول در خصوص طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی گفت: این مسئله که از چندسال پیش مطرح شده بود، در طول سال گذشته مطالعات آن به پیش رفت اما برای سال جاری اعتبارات کافی برای مطالعات آن نیز تخصیص پیدا نکرد.

وی افزود: تاکنون با محیط زیست استان مازندران همکاریهایی برای بررسی روش های مختلف شیرین سازی آب انجام شده است و پیش بینی می شود مطالعات آن تا سال 96 ادامه یابد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه این شرکت در بحث انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه فقط کار مطالعات مرحله شناخت را انجام می دهد، گفت: اگر در مرحله شناخت به نتیجه برسیم که امکان اجرای این طرح وجود دارد، مطالعات ادامه خواهد یافت در غیراین صورت ادامه مطالعات این طرح ممکن است متوقف شود.

وی ادامه داد: در ارتباط با دریاچه ارومیه هم اکنون انتقال آب از سد کانی سیب با احداث تونلی 36 کیلومتری به این دریاچه در حال انجام است که قطعات TBM حفاری این تونل در حال ورود به کارگاه است و امیدواریم در اوایل پاییز کار حفاری این تونل آغاز شود. دستگاه TBM دومی نیز برای حفاری قطعه دوم این تونل در بهمن ماه سال جاری وارد بندرعباس می شود و با احداث این تونل، 650 میلیون مترمکعب در سال آب ازکانی سیب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه در سال جاری از منابع مالی صندوق توسعه ملی به 11 پروژه این شرکت تزریق اعتبار خواهد شد، گفت: منابع مالی ما در نیروگاههای برقآبی شامل مواردی از قبیل بهای برق تولیدی نیروگاههای تحت مدیریت خودمان، به علاوه بهای تولیدی برقآبی سایر نیروگاههای کشور پس از کسر هزینه بهره برداری و همچنین بهای سوخت مصرف شده این نیروگاهها می باشد؛ در مجموع از تولید برق تاکنون به جز مقادیر تولید شده در سال جاری، حدود 400 میلیارد تومان طلب داریم، حدود 300 میلیارد تومان در طرح های برقآبی به پیمانکاران بدهکاریم و از بابت فروش اوراق مشارکت نیز 3 هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی کشور بدهکاریم.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که مثل چندسال قبل، بدهی شرکت های بزرگی چون آب و نیرو به دولت منتقل شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به سوالاتی در خصوص سد گتوند و حواشی مطرح شده پیرامون آن گفت: در خصوص سد گتوند در کل می توان چند سوال را مطرح کرد، اینکه چرا سد گتوند ساخته شد؟، چرا در این ساختگاه ساخته شد؟، آیا سازند گچساران دیده نشده بود؟، و در نهایت با بهره برداری از این سد در کارون چه خبر است؟

وی ادامه داد: همانطور که گفتیم سد گتوند به عنوان تبدیل و تطابق نیازهای برقی و آبی کشور در رودخانه کارون عمل می کند و اگر مخزنی به بزرگی مخزن سد گتوند نباشد، آبی که از سدهای بالادست برای تولید برق رهاسازی می شود به خلیج فارس می ریزد و پاییز با کمبود آب کشاورزی مواجه می شویم.

رضازاده تصریح کرد: ساختگاه فعلی سد با بررسی نقاط ضعف و قوت مختلف، تعیین شده است و اگر در جای دیگری این سد احداث می شد، مخزنی 5 میلیارد مترمکعبی نداشتیم.

وی ادامه داد: سازند گچساران از ابتدا در این طرح دیده شده بود، پنل های بین المللی برای ان برگزار شده بود، مدل سازی شده بود و راهکارهای متعددی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت رد این خصوص اندیشیده شده بود، از جمله اینکه در راهکار کوتاه مدت ما باید نرخ انحلال نمک را که تنها 18 درصد از سازند گچساران را نمک تشکیل می داد، کاهش دهیم که بدین منظور احداث پتوی رسی انجام گرفت به طوری که پیش از هر مرحله آبگیری تا 10 متر بالاتر از تراز نهایی، پتوی رسی ایجاد می شد.

وی افزود: زمانی در رسانه ها منعکس شد که پتوی رسی نشست کرده است، از ابتدا نیز قرار نبود پتوی رسی بر سر جای خود ثابت بماند، ما این پتو را از جنس رس انتخاب کرده بودیم که قابلیت انعطاف داشته باشد و با انحلال نمک روی لایه های رس و مارن سازند بنشیند و ضخامت لایه در عمل افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران خاطرنشان کرد: فروچاله هایی که طی قرن ها در سازند گچساران ایجاد شده بود را با دوغاب رس پر کردیم و به جای 3 تخلیه کننده، 6 تخلیه کننده در رقومهای مختلف بدنه سد در نظر گرفتیم که بتوانیم با مدیریت مخزن، آب را از لایه های مختلف خارج کنیم.

وی ادامه داد: در کف مخزن نیز یک خط لوله ایجاد کردیم که بتوانیم آب را از کف مخزن نیز خارج کنیم.

وی توضیح داد که این اقدامات اختصاصا در سد گتوند و با توجه به سازند گچساران انجام شده و در دیگر سدها اجرا نمی گردد.

رضازاده با بیان اینکه دولت تصمیم گرفت برای پایان دادن به تمامی حواشی و شایعات پیرامون سد گتوند، یک نهاد علمی و خارج از بدنه دولت به بررسی این پروژه اقدام کند، گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با موسسه آب دانشگاه تهران با همکاری سایر دانشگاهها پروژه ای را به منظور بررسی مجدد راهکارهای اندیشیده شده تعریف کردند که این موسسه تاکنون گزارش های خود را ارائه داده اما هنوز این گزارش ها به تصویب نهایی برای ابلاغ نرسیده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه آب رهاسازی شده از سد گتوند در مقطع سد تنظیمیEC مشخصی دارد، گفت: اما این عدد در اهواز به دوبرابر و در آبادان به سه برابر می رسد، چرا کسی پیگیر رشد 2 تا 3 برابری EC در رودخانه کارون پس از سد گتوند نیست؟

وی گفت: نمک سلول زنده نیست که خود رشد کند و افزایش یابد اگر شوری کارون اضافه می گردد یعنی نمک های جدید به آن افزوده شده است.

وی افزود: چرا کسی پیگیر ورود پساب های نیشکر و حوضچه های پرورش ماهی به کارون نیست, تا چه زمانی آلاینده های کارون می خواهند پشت سد گتوند مخفی شوند؟

رضازاده اذعان داشت: رودخانه راین که یکی از رودخانه های مهم اروپا است در سالهای گذشته رودخانه ای الوده بود که با همت کشورهای طول رودخانه و اعمال قوانین سختگیرانه احیا شد، کارون نیز رودخانه مهمی برای ایران است که باید با اعمال قوانین سختگیرانه احیا شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه هر دستگاهی باید مسائل زیست محیطی را در اجرای پروزه های خود مورد توجه قرار دهد، گفت: جایگاه سازمان محیط زیست جایگاهی مهم در اجرای پروژه های کشور است، که در فرآیند اجرای هر پروژه ای باید مجوز این سازمان اخذ شود و  نظرات این سازمان در صدور مجوز زیست محیطی هر طرح جمع بندی و منعکس می شود.

رضازاده در پاسخ به اینکه برخی می گویند عمر سدسازی در جهان به پایان رسیده، گفت: اینکه کشورهای پیشرفته اقدام به ساخت سد نمی کنند به این دلیل است که اکثر کشورهای پیشرفته 70 یا 80 سال قبل از ما تمامی سدهایی که می توانستند احداث کنند را احداث کرده اند و کشوری چون امریکا 60 تا 70 هزار سد کوچک و بزرگ دارد و غالب سدهایی که تخریب شده اند نیز ارتفاع کمتر از 30 متر داشته که یا عمر مفید آنها تمام شده و مخزن آنها با رسوب پر شده یا در زیر دست طرح مهمتری قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: ما در غرب و شمال کشور رشته کوههای زاگرس و البرز را داریم که بیشتر بارندگی های کشور در این بخش های کوهستانی است در حالی که بقیه کشور را دشت ها و بیابان های کم باران فرا گرفته است و ما راهی جز مهار آبهای سطحی در مناطق کوهستانی برای مدیریت منابع آبی کشور نداریم؛ در غیراین صورت این آبهای روان از دسترس ما خارج می شوند.

بازدید 14201 بار
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مرداد 1394 ساعت 20:08

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما