نحوه تشخیص و تعیین معادن بزرگ اعلام شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش خبرنگار معدن24، شورای عالی معادن با عنایت به تبصره 4 ماده 12 قانون معادن رای قطعی و لازم الاجرا داده است و در اجرای بند "ج" تبصره 3 ماده 12 قانون معادن مبنای تشخیص و تعیین معادن بزرگ در سنگ آهن عبارتست از میزان ذخیره قطعی بیشتر از 10 درصد میزان ذخایر سنگ آهن کل کشور و در کرومیت میزان ذخیره قطعی Cr2O3 بیشتر از 500 هزار تن است.

طبق این بخشنامه میزان ذخیره قطعی بیشتر از 20 درصد میزان ذخایر مس کل کشور معدن بزرگ مس و میزان ذخیره قطعی بیش از 20 درصد میزان ذخایر سرب و روی کل کشور معدن سرب و روی بزرگ مقیاس محسوب می شود.

میزان ماده معدنی طلا (فلز محتوی) بیش از 100 تن و میزان ذخیره قطعی بیش از 20 درصد میزان ذخایر تیتانیوم کل کشور به ترتیب معادن بزرگ طلا و تیتانیوم خواهد بود.

در مورد معادنی که پس از این بزرگ تشخیص و برای آنها پروانه بهره برداری صادر می شود، میزان استخراج سالیانه مندرج در پروانه بهره برداری نباید از 20 درصد مجموع میزان استخراج سالیانه معادن کشور برای همان نوع ماده معدنی بیشتر باشد.

همچنین میزان ذخایر قطعی و استخراج سالیانه مواد معدنی مورد اشاره در پایان هر سال از سوی وزارت متبوع اعلام و برای سال بعد ملاک عمل خواهد بود.

لازم به ذکر است در حال حاضر معادن سنگ آهن گل گهر سیرجان و سنگان خواف، مس سرچشمه و سونگون، سرب و روی انگوران و مهدی آباد، تیتان کهنوج و قره آغاج بزرگ محسوب می شوند.

بازدید 15129 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما