توقف ساخت سدهای دارای پیشرفت ۳۰ درصد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه ۱۲ استان در کشور در برنامه باروری ابرها قرار دارند و تاکنون برای ۶ استان این اقدام انجام شده است، گفت: امسال وضعیت نامناسب بارش‌ها باعث شده است حجم آب پشت سدهای کشور کم شده و ورودی آب به ۱۴ درصد کاهش یابد.

  به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم میدانی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران، گفت: برای امسال 10 میلیارد تومان اعتبار برای باروری ابرها درخواست کردیم و تاکنون نیز برای 6 استان آذربایجان شرقی، کرمان، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال بختیاری 9 پرواز عملیات باروری ابرها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه 12 استان در کشور در برنامه باروری ابرها قرار دارند گفت:‌ علاوه بر این 6 استان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، البرز، گیلان و مازندران هم در برنامه باروری ابرها قرار دارند.

میدانی با اشاره به اینکه باروری ابرها برای گیلان و مازندران از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود، گفت: اثر باروری ابرها 10 تا 15 درصد است اما طبق گزارشی که به دست ما رسیده برای آن 6 استانی که باروری ابر انجام شده مؤثر بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: برای تهران هنوز باروری ابر انجام نشده است چرا که ابرها باید مستعد باروری باشند و حداقل 5 کیلومتر ضخامت داشته باشند پس تا الان به دلیل اینکه جبهه مستعدی وارد تهران نشده است، این کار انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه در اوایل سال آبی (مهرماه) پیش‌بینی می‌شد سال آبی متفاوتی داشته باشیم، افزود: اما به مرور زمان دیدیم که بارندگی‌ها نسبت به دراز مدت 19 درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه در بعضی از حوضه‌های آبریز ما وضعیت خوبی داریم مثل خزر 34 نسبت مثبت است، گفت: حوضه آبی خلیج فارس (از کرمانشاه شروع و تا سیستان و بلوچستان ختم می‌شود) و حوضه عمان 42 درصد میزان بارش‌ها منفی بوده است.

به گفته وی فلات مرکزی هم 28 درصد بارش‌ها منفی بوده است.

وی با اشاره به اینکه پوشش برفی امسال از لحاظ وسعت 77 درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد، گفت: برخی از استان‌ها مثل خوزستان بارش‌ها نسبت به دراز مدت 51 درصد کاهش دارد و در برخی از استان‌ها مثل هرمزگان 68 درصد و کهگیلویه و بویراحمد 42 درصد کاهش نشان می‌دهد.

میدانی با اشاره ورودی آب سدها در 5 بهمن ماه 6.6 میلیارد مکعب بود، که این نشان می‌دهد 14 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: وضعیت مناسب بارش در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به پارسال باعث شده که تراز دریاچه ارومیه 3 سانتیمتر مثبت شود و این نشان می‌دهد که بارش‌ها اثر خود را داشته است.

به گفته وی مساحت دریاچه ارومیه 2400 کیلومتر مربع و حجم آب دریاچه 2.5 میلیارد متر مکعب است.

وی در خصوص وضعیت سدهای استان تهران، گفت:‌ وضعیت آب پشت سدهای تأمین‌کننده آب استان تهران نسبت به سال گذشته بدتر شده استف به طوری که در حال حاضر ورودی آب به این 5 سد 200 میلیون متر مکعب است که حاکی از 16 درصد کاهش است.

به گفته وی حجم آب کنونی در پشت سدهای تهران 360 میلیون متر مکعب است در حالی که در سال گذشته 410 میلیون متر مکعب بوده است.

بازنگری در احداث سدها

میدانی در خصوص بازنگری در ساخت سدها اظهار داشت: نمی‌توانم بگویم آهنگ ساخت سدها کند شده است، اما تصمیم ما این است که سدی نسازیم که آب پشت آن جمع نشود.

وی افزود: قصد ما این است که سدی بسازیم که محیط زیست حفظ شود و آب هم پشت آن ذخیره شود.

میدانی تأکید کرد: الان سدی در کشور با هدف شرب احداث شده است در حالی که محاسبات مشاوران نشان می‌دهد بر اساس اهداف درازمدت قرار است هر سال 149 میلیون مترمکعب پشت این سد تنظیم و ذخیره شود اما از آبگیری این سد دو سال است که می‌گذرد اما تنها 19 میلیون مترمکعب آب پشت سد ذخیره شده است.

وی خاطرنشان کرد: الان از سد کرخه انرژی دریافت نمی‌شود در حالی که هدف سد این بود که بتوانیم 5 میلیارد مترمکعب آب پشت سد ذخیره کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه در حال حاضر ساخت 3 سد در حوزه دریاچه ارومیه آن متوقف شده است، گفت: در حال حاضر سدهایی در کشور احداث شده و 30 درصد پیشرفت داشته، اما آنها را متوقف کرده‌ایم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه قرار بود در دولت قانونی تصویب شود که آب مشترکان پرمصرف قطع شود، گفت: هنوز این مصوبه از سوی دولت صادر نشده، اما پیگیر این هستیم که طی دو هفته آینده این مصوبه را از دولت اخذ کنیم تا قطع آب مشترکان پرمصرف قانونی شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا گزارشی در خصوص کیفیت آب تهران به دست شما رسیده است؟ گفت: ما از چند مرجع رسمی اعلام وصول کرده‌ایم که براساس آن آب تهران طبق استاندارهای جهانی تولید و توزیع می‌شود.

وی افزود: در برخی از استان‌ها اگر یکی از عناصر آب مثل آرسنیک بالا باشد با تجهیز دستگاه‌هایی این موضوع را برطرف می‌کنیم، هر چند که حذف آرسنیک از آب برای ما هر مترمربع 3500 تومان هزینه دارد.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی برخی می‌گویند آب تهران کیفیت ندارد، آیا وزارت نیرو قصد شکایت ندارد؟ گفت: ما شکایت خود را به خدا می‌بریم.

بازدید 15022 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما