اجرای 4 طرح کلان ملی در مجموعه آب کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طرح‌های کلان و ملی وزارت نیرو به این چهار طرح محدود نمی‌شوند و طرح‌های فراپژوهشی دیگری در حال پیگیری است که ازجمله این طرح‌ها می‌توان به سامانه‌های نوین تصفیه فاضلاب و اقتصاد آب اشاره کرد.

مدیرکل دفتر آموزی، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو و دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از اجرای چهار طرح کلان ملی در مجموعه آب کشور خبر داد.
 
به‌ نقل از پاون، دکتر "حسین بنکداری" در دومین همایش ملی بازیافت آب در دانشگاه تهران، گفت: این طرح‌ها شامل طرح بازیافت پساب، طرح تغییر اقلیم و مدیریت خشک‌سالی، طرح دانش استفاده از آب دریا و آب‌های شور و مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز کشور است.
وی با بیان اینکه طرح کلان ملی طرحی است که افزون‌بر ایجاد ارزش افزوده فراوان، منافع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و ... را دربر می‌گیرد،خاطرنشان کردطرح‌های کلان و ملی وزارت نیرو به این چهار طرح محدود نمی‌شوند و طرح‌های فراپژوهشی دیگری در حال پیگیری است که ازجمله این طرح‌ها می‌توان به سامانه‌های نوین تصفیه فاضلاب و اقتصاد آب اشاره کرد
بنکداری با بیان اینکه طرح‌های ملی بایستی حمایت چهار عامل سیاست‌گذاران‌، حامیان و قانون‌گذاران، مجریان حقیقی و حقوقی و بهره‌برداران را به‌همراه داشته باشند، گفت: نکته اساسی این است که با چه سازوکاری بتوان اینها را با هم مرتبط کرد.
وی ادامه داد: وقتی یک طرح کلان ملی به پایان می‌رسد، آثار بزرگ و کلانی را در عرصه‌ای که تعریف شده است، رقم خواهد زد و در اسناد بالادستی تعریف‌شده، تحولی ایجاد خواهد کرد و یا در دانشگاه‌ها موجب تقویت اقتصاد دانش بنیان خواهد شد.
دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای‌عالی عتف با بیان اینکه هم‌اکنون در این شورا حدود 47 طرح کلان ملی وجود دارد، گفت: کار خوبی که صورت گرفت، ارزیابی دوباره طرح‌های کلان ملی است که موجب خواهد شد دستگاه‌های اجرایی هم وارد این عرصه شوند.
وی با تاکید بر اینکه طرح‌هایی باید به سمت اجرا سوق داده شوند که کارفرمایان آن به اجرای آن طرح‌ها تمایل داشته باشند، افزود: طرح پساب یکی از این طرح‌هاست که هم به‌لحاظ امتیازی و هم به‌لحاظ نیاز دستگاهی مورد تایید قرار گرفته است.
بنکداری سپس گفت: اینکه ما با چه سازوکاری می‌توانیم بهره‌وری طرح‌های کلان را هرچه سریع‌تر به نتایج دلخواه برسانیم، بایستی به یک فرمول تبدیل شود.
وی افزود: ما به دنبال ایجاد لیست نهادهای سیاست‌گذاری نیستیم و آنچه برای‌مان مهم است، این خواهد بود که فعالیت درست و تاثیرگذاری در سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه تحقیقات و تعلیم راهبردهای تخصصی در حوزه مدیریت و راهبری تحقیقات و نظام صلاحیت حرفه‌ای پژوهش‌گران، مدیریت منابع تحقیقاتی، راهبری منابع تحقیقاتی و از همه مهم‌تر تسهیل‌گری در خدمات حقوقی قانونی داشته باشیم.
وی با طرح این پرسش که وقتی یک طرح کلان ملی به پایان می‌رسد، پس از پایان کار بایستی به‌دست چه کسی سپرده شود، تصریح کرد: دانشگاه‌ها ظرفیت تجاری‌سازی و ابزار آن را ندارند؛ بنابراین نیاز است که شرکت‌های دانش‌بنیان از ابتدا در کنار پروژه قرار گیرند تا بتوانند آن نقطه آخری که مدنظر تولیدکنندگان و یا فعالان عرصه تجاری‌سازی است، مورد توجه قرار دهند.
وی ادامه داد: اشکال وارد به طرح‌های کلان ملی، این است که مرزها مشخص نیست یعنی سفارش‌دهنده فکر می‌کند حتما باید در سیاست‌پژوهی و تصمیم‌سازی ورود کند؛ درصورتی که این امور باید به مجری سپرده شود تا بستر موردنیاز تصمیم‌سازی برای سفارش‌دهنده یا دستگاه بهره‌بردار فراهم شود.
بنکداری تاکید کرد: مدیریت دانش تجاری‌سازی و به‌کارگیری نتایج پژوهش‌ها نیازمند این خواهد بود که مجری‌محوری و دستگاه بهره‌برداری کنار هم قرار گیرند و ایفای نقش کنند.

بازدید 15324 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما