بهمن ماه، آخرین واحد نیروگاه سیاه بیشه وارد مدار می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تمام آزمایش‌های راه‌اندازی آخرین واحد نیروگاه سیاه بیشه به اتمام رسیده و پیش بینی می‌شود در بهمن ماه این واحد به بهره‌برداری آزمایشی برسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ مهندس «دهخوارقانیان» در خصوص زمان راه اندازی این واحد نیروگاهی گفت: علی زغم اینکه این واحد هنوز در مرحله آزمایشی است ولی  زمانی که واحد 4 نیروگاه با مشکل مواجه شد با توافق پیمانکار به جای واحد 4 در مدار قرار گرفت و امیدواریم تا پس از طی دوره تست این واحد را به بهره برداری آزمایشی برسانیم.

مدیر برق و مکانیک سد و نیروگاه سیاه بیشه با بیان این مطلب که نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه از زمان راه اندازی تاکنون 451 گیگاوات ساعت تولید در حالت ژنراتوری داشته است گفت: در همین مدت نیز 583 گیگاوات ساعت مصرف برق در حالت پمپی کارکرد داشته است.

وی با اشاره به میزان تولید نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه در سال جاری بخصوص در زمان های بحرانی شبکه برق افزود: در پیک تابستان سال جاری دو واحد سیاه بیشه کمک زیادی به شبکه سراسری در تامین برق کرد به گونه‌ای که در مرداد ماه سال جاری با تولید حدود 65 گیگاوت ساعت (ژنراتوری) و مصرف حدود 81 گیگاوات ساعت (پمپی) حداکثر کارکرد ماهانه خود را از زمان راه‌اندازی داشته و همچنین در آذر ماه نیز به ترتیب با تولید و مصرف 56 و 70 گیگاوات ساعت نقش موثری در شبکه داشته است.

این سد دارای دو مخزن به حجم 4.3 میلیون متر مکعب در سد بالا و 6.9 میلیون مترمکعب آب در سد پایین است؛ در مواقعی که مصرف برق در کشور کم و تولید سایر نیروگاه ها بیش از مصرف باشد آب انباشته شده در سد پایین به سد بالا پمپاژ شده و در آن، با مصرف برق موجود در شبکه، ذخیره می شود که به این عمل ژنراتوری گفته می شود و در ساعاتی که نیاز به مصرف برق بیش از توان تولیدی کشور باشد توربین های این نیروگاه مانند نیروگاه های معمولی عمل کرده و با استفاده از ذخیره آب سد بالادست برق تولید می کند که این عمل را پمپی می نامند.

وی میزان ذخایر مخازن سد سیاه بیشه را حدود سه میلیون متر مکعب اعلام و گفت: با توجه به حجم اندک مخازن سدهای سیاه بیشه در مقایسه با سدهای مخزنی، حجم مورد نیاز آب جهت سیکل پمپی و توربینی از سال های قبل تکمیل شده و در حال حاضر بالغ بر سه میلیون مترمکعب در سیکل کامل پمپی و توربینی بین سدهای بالا و پائین جابجا می‌شود و اضافه حجم آب وارد شده به مخازن از طریق تخلیه کننده‌های تحتانی از مخزن خارج می شود.

مدیر برق و مکانیک سیه بیشه اضافه کرد: میزان آب ورودی در فصل های مختلف با توجه به شرایط جوی منطقه و فصل سرما تغییر می‌یابد، تقریباً می‌توان گفت در حال حاضر حداقل ورودی به مخازن را داریم.

لازم بذکر است که بهره برداری تجاری از واحدهای شماره 3 و 4 نیروگاه از تیرماه سال جاری شروع شده و تاکنون با تولید 280 گیگاوات ساعت برق، در تامین برق ساعات پیک شبکه برق کشور مشارکت داشته است. واحد شماره یک نیروگاه نیز اکنون آماده ورود به مرحله بهره برداری آزمایشی است.

هدف از ساخت سد و نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه ايجاد تعادل در شبکه برق مصرفي کشور در ساعات پر بار و کم بار، كنترل فركانس و ارتقاء پايداري شبكه می باشد.

سد و نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه در 125 کیلومتری شمال تهران در مسیر رودخانه چالوس ساخته شده است

بازدید 16201 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما