چنبره بدبینی در بازار سنگ آهن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قیمت سنگ آهن در پایان هفته گذشته با وخیم شدن عوامل بنیادین تاثیرگذار بر تقاضا که دورنمای تیره ای را پیش روی بازار این کالا گذاشت، مجددا با کاهش روبرو شد.

به گزارش ماین نیوز، طبق آمار استیل ایندکس، سنگ آهن با عیار 62 درصد برای تحویل فوری به چین در معاملات پنج شنبه 0.6 درصد کاهش یافت و به 62.30 دلار در هر تن رسید که پایین‌ترین رقم از ماه مه سال 2009 بود.

ضعیف شدن اعتماد به اوضاع بویژه در بازارهای چین که بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن در جهان است باعث کاهش 5.8 درصدی قیمت این کالا در هفته گذشته شد.

قیمت سنگ آهن پس از کاهش حدود 50 درصدی در سال 2014، از ابتدای امسال تاکنون 14.3 درصد نزول کرده است در حالیکه در فوریه سال 2011 به رکورد بالای 190 دلار در هر تن رسیده بود.

بارت جاورسکی، تحلیلگر داوی ریسرچ به رویترز گفت ضعف بازار سنگ آهن در سال نوی چینی ادامه خواهد یافت و ممکن است پس از آن با اقدام کارخانه‌های فولادسازی و معامله گران سنگ آهن در انبارسازی مجدد اندکی افزایش پیدا کند با اینهمه نظرسنجی این شرکت نشان می‌دهد روند نزولی سنگ آهن در 12 ماه آینده ادامه خواهد یافت.

تقاضای فولاد در چین به دلیل مشکلات بخش مسکن و اقدام پکن در تغییر جهت رشد اقتصادی از سرمایه گذاری بر مصرف داخلی، لطمه دیده است. طبق گزارش وال استریت ژورنال، مصرف فولاد چین در سال گذشته 3.4 درصد کاهش یافت که نخستین کاهش تقاضا در 14 سال گذشته بود.

قیمتهای فولاد چین هم 12 درصد از ابتدای سال کاهش یافته است در حالیکه در کل سال 2014 به میزان 14 درصد عقب نشینی کرده بود.

تحلیلگران کپیتال اکونومیکس در یادداشت اخیر خود با اشاره به افزایش بیشتر عرضه جهانی سنگ آهن در سال جاری در شرایطی که رشد تقاضا اندک خواهد بود، پیش بینی کردند قیمت سنگ آهن باز هم کاهش بیشتری پیدا می‌کند.

این گروه تحقیقاتی قیمت هر تن سنگ آهن در پایان سال 2015 را 60 دلار به همراه ریسکهای نزولی پیش بینی کرده است. سیتی گروپ از این هم بدبین‌تر بوده و قیمت 58 دلار در هر تن سنگ آهن در سال جاری میلادی را پیش بینی کرده است.

بازدید 16632 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما