سود صادرکنندگان سنگ آهن بازهم کاهش می یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با افزایش تعرفه عوارض بندری، باید شاهد کاهش حاشیه سود تجار و صادرکنندگان بویژه صادرکنندگان سنگ آهن بود.

کیوان جعفری طهرانی، مدیر امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در گفتگو با معدن24 با بیان این مطلب گفت: با شرایطی که اکنون بازار موادمعدنی بویژه سنگ آهن داشته و کاهش قیمت ها همچنان ادامه دارد، این اقدام اداره بنادر و دریانوردی سبب کاهش بیشتر حاشیه سود تجار می شود.

وی گفت: درحال حاضر سود تجار تنها یک تا دو دلار بوده و با این اقدام، نیم دلار دیگر نیز از حاشیه سود آنها کسر خواهد شد.

جعفری طهرانی افزود: افزایش عوارض بندری، هزینه های جانبی و قیمت تمام شده کالا را بالا برده و مزیت صادراتی را کاهش می دهد.

وی اظهار داشت: این اتفاق که متاسفانه بصورت سلیقه ای اعمال شده می تواند سبب عدم توجیه صادرات شود.

این فعال بخش صادرات در ادامه افزود: افزایش عوارض بندری، افزایش هزینه های تمام شده را به دنبال دارد و کالاهای صادراتی به دلیل کاهش حاشیه سود ارزش صادرات را از دست خواهند داد.

وی با تاکید این نکته که این موضوع بر روی صادرات قیر، مواد پتروشیمی و سنگ اهن تاثیر بسزایی داشته است گفت: در شرایط موجود و رکود بازار بخصوص در سنگ آهن دولت بجای اعمال مشوق هایی به منظور افزایش درآمدهای صادراتی، با این اقدام و کاهش حاشیه سود تجار تیشه به ریشه صادرات خواهد زد.

گفتنی است در بنادر مختلف از ابتدای سال تاکنون شاهد رشد 40 تا 130 درصدی عوارض بندری در بنادر مختلف کشور بوده ایم و البته در این بین بندر چابهار افزایشی در عوارض صادراتی نداشته است.

بازدید 16235 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما