صنعت فولاد کشور سالی سخت پیش رو دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به دلیل تحولات بین المللی همچون افزایش ارزش برابری دلار درمقابل سایر ارزها نیز کاهش بهای جهانی نفت، سال 94 سالی مشکل تر از سال 93 برای تولیدکنندگان فولاد خواهد بود.

بهادر احرامیان، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با معدن24 با بیان این مطلب گفت: با توجه به تصمیمات مالی که پیش بینی می شود در سال جاری میلادی در بازارهای بین المللی اتخاذ شود باید در انتظار قوی شدن ارزش دلار بود.

وی افزود: این اتفاق می تواند فشار زیادی را بر روی کالاهایی همچون فلزات پایه و فولاد که به نرخ دلار معامله می شوند داشته باشد.

احرامیان ادامه داد: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز بر روی قیمت کالاها و مواد اولیه بی تاثیر نبوده و موجب کاهشی شدن آنها شده است.

وی تصریح کرد: در بازار داخلی ایران نیز تبعات ناشی از کاهش قیمت نفت بر روی بودجه سال آینده بویژه بودجه بخش های عمرانی مشهود است که این موضوع می تواند اثرات منفی بر روی تولید و مصرف و نیز قیمت فولاد و مواد اولیه داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد با تاکید بر این نکته که صنعت فولاد به عنوان صنعتی مادر نیاز به توجه از سوی دولت دارد گفت: پیشنهاد و راهکار کوتاه مدت فعالان بازار به دولت، اعمال تعرفه های است که هنوز بازار ایران با آن نامانوس است.

وی گفت: اعمال تعرفه واردات در شرایطی که شاهد افزایش واردات محصولات فولادی از سوی چین و روسیه هستیم باید به عنوان یک نیاز شناخته شود.

مدیرعامل شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد ادامه داد: در شرایط موجود که بازار فولاد شاهد دامپینگ چین است، حدود 30 کشور اقدامات ضد دامپینگ را به مدت یک تا دو هفته (از طرح موضوع تا تصویب تعرفه) در مقابل مصرف محصولات فولادی این کشور اعمال کرده اند در حالی که در ایران با گذشت 2 ماه از این موضوع هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی گفت: چین برای حمایت از تولید فولاد داخلی خود شرایط صادراتی را تسهیل بخشیده و این موضوع رقابت نابرابری را برای تمامی کشورها ایجاد کرده است. در این بین ایران به دلیل شرایط تحریم و روابط تجاری با چین، حدود 90 درصد واردات فولادی آن از چین بوده و و چنانچه حمایتی صرت نگیرد فولادسازان ما با مشکل جدی تری مواجه خواهند شد.

احرامیان در خاتمه درخصوص مشکل کمبود گندله در بین فولادسازان داخل گفت: فولاد کشور در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه نیست و تنها در بخش گندله دچار کمبود هستیم که آن نیز از طریق منابع خارجی درحال تامین است.

وی تصریح کرد: طی یک تا دو سال قبل فولادسازان با مشکل تامین گندله روبرو نبوده اند و کمبود این محصول بیشتر سبب کاهش ظرفیت تولید کارخانه های آهن اسفنجی شده است.

بازدید 16858 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما