وزیر نیرو: ایران از لحاظ منابع آبی در شرایط سختی قرار دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو گفت : ایران از لحاظ منابع آبی در شرایط سختی قرار دارد چراکه منابع آبی در حال حاضر در کشور بسیار محدود است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،'حمید چیت چیان ' روز دوشنبه در مراسم افتتاح سد ایوشان افزود: هر چند در حال حاضر ایران از لحاظ منابع نفت ،گاز و انرژی غنی است ولی از لحاظ منابع آبی دچار محدودیت های شدید است.

وی با تاکید بر اینکه در این ارتباط باید راهکارهای اساسی و کارشناسی ارایه شود ،اظهار کرد: نباید حتی یک قطره آب هدر رود و اصول درست مصرف شدن آب رعایت شود .

وی تصریح کرد: در حال حاضر میزان بارندگی در سطح کشور 24 درصد کاهش داشته که درصورتیکه همین مقدار نیز درست استفاده شود ،مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون 119 سد در سطح کشور در حال اجرا است ،گفت : در صورتیکه اصول صحیح کشاورزی از جمله کشت های گلخانه ای انجام شود نه تنها مشکل کم آبی مهار می شود بلکه تولید 10 برابری نیز به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد : همچنین در صورت انجام سستم های تحت فشار آبیاری میزان برداشت محصولات کشاورزی سه برابر افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در برخی مناطق کشور منابع آب زیر زمینی در حال اتمام است ،افزود :در 609 دشت و محدود مطالعاتی کشور میزان آب سطحی و زیر زمینی مشخص شده تا استفاده از این آبها بر مبنای اصول مشخص شود .

وزیر نیرو اظهار کرد :سازمان مدیریت برنامه ریزی با توجه به دستور رییس جمهور اعتبارات استانی لرستان را در این حوزه 100 درصد تخصیص داده است .

چیت چیان گفت : با افتتاح دو سد مروک و ایوشان در لرستان پنج سد بهره برداری شده در استان فعال است .

وی با اشاره به اینکه سد رودبار در لرستان پروژه ای عظیم است ،افزود:این سد 450 مگا وات برق تولید می کند و هم اکنون در مراحل اواخر دوره اجرا است.

وی اظهار کرد : همچنین سد معشوره با تاکید رییس جمهور در لرستان در حال اجرا است.

وی تصریح کرد : بازنگری این سد به علت نگرانیهای در بخش هایی از روستای محل طرح می باشد.

همچنین وزیر نیرو افزود :در حال حاضر به جزء سد رودبار و بختیاری امسال یک هزار میلیارد ریال به سده های استان اعتبار اختصاص یافته است که در سال آینده این اعتبار به یک هزار و 780 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت .

وی اظهار کرد : در این راستا دو هزار میلیارد ریال نیز به پیمانکارن این طرح ها بدهکار هستیم.

در دومین روز ایام الله دهه فجر سدهای ایوشان و مروک با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو در لرستان به بهره برداری رسید .

جهانگیری امروز برای افتتاح چند طرح و پروژه عمرانی به استان لرستان سفر کرده است.

در این سفر حمید چیت چیان وزیر نیرو و محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون اول رییس جمهوری را همراهی می کنند.

بازدید 16918 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما