سد مخزنی ایوشان افتتاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در دومین روز از ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی سد مخزنی ایوشان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو ،استاندار لرستان و جمعی از مسوولان استانی به بهره برداری رسید .

به گزارش خبرنگار ایرنا عملیات اجرایی پروژه سد ایوشان از سال ۸۳ آغاز شده است ودر ۶۵ کیلومتری خرم آباد در بخش زاغه احداث شده است .

تراز احداث این سد از سطح دریا هزار و ۸۴۸ متر، حجم مخزن سد ۵۲ میلیون مترمکعب بوده است .

در حال حاضر آب پشت این سد در تراز یک هزار و 848 قرار دارد و ارتفاع آب دریاچه سد هم اکنون ۴۴ متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان در این رابطه گفت : مطالعات سد مخزنی ایوشان در سال ۷۹ توسط شرکت مهندسین مشاوره آغاز و در سال ۸۲ تکمیل شد بطوریکه در سال ۸۳ عملیات اجرایی این سد توسط قرارگاه سازندگی موسسه علی ابن ابی طالب شروع شد.

وی به اهداف احداث سد ایوشان اشاره کرد و افزود: تبدیل چهار هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی دیم این منطقه به آبی، ایجاد دو هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی، کنترل سیلاب های بهاره، توسعه گردشگری و پرورش ماهی در این منطقه از اهداف ساخت این سد بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اظهار کرد : سد ایوشان از نوع خاکی سنگ ریزه ای با هسته رسی بوده که مساحت حوضه آن حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع، ارتفاع آن ۷۲ متر، حجم دریاچه سد ۵۲ میلیون متر مکعب، عرض تاج آن هشت متر، طول تاج ۶۷۶ متر و حجم خاکریزی بدنه سد حدود سه میلیون متر مکعب است.

سیفی گفت : اعتبار احداث سد ایوشان را معادل یک هزار و200 میلیارد ریال است که تا کنون 700 میلیاردریال برای احداث سد ایوشان هزینه شده است و مبلغ 500 میلیارد ریال دیگر بابت پرداخت بدهی به پیمانکار، مشاور و خسارت روستائیان ساکن در منطقه دریاچه سد مورد نیاز است.

بازدید 17709 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما