اگر آب مقطر هم از سد گتوند رها شود تا خرمشهر EC آن به 4000 مي رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر عامل شرکت مهاب قدس گفت: طرح سد نیروگاه گتوند بعد از سه سال بهره برداری فقط از محل سوخت 800 میلیون دلار صرفه جویی کرده که ارز ان بیش از هزینه سد است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر ترکش دوز گفت: اگر امروز آب مقطر از پایین دست گتوند رها کنیم این آب وقتی به اهواز برسد EC آن 2000 تا 2500 و تا خرمشهر به 3000 تا 4000 می رسد.

وی گفت : سه عامل اصلی بالا رفتن EC ( درجه هدایت الکتریکی و کدورت اب ) آب ؛ ورود رودخانه های شور و نمک در سازند گچساران که عامل طبیعی است و دو عامل دیگر یعنی فاضلاب های شهری و روستایی و پساب های شرکت های چغندرقند و نیشکر است که موجب آلودگی آب این مناطق می شود.

ترکش دوز تاکید کرد: EC پایین دست سد از آب قبل از ورود به سد ؛ کمتر یا مساوی است.

وی گفت: بنابر این چیزی که کیفیت آب اهواز را خراب می کند ، ورود آب های فاضلاب شهری و روستایی و کشت و صنعت است.

ترکش دوز با اشاره به اینکه در سال 71 تا 72 وزارت نیرو برای استفاده از پتانسیل سد کارون 3 ،برای تولید برق تصمیم به احداث سد در این منطقه گرفت ، افزود: برای احداث سد و مطالعات ابتدایی یک مشاور داخلی به نام مشانیز و دو شرکت دیگر به نام لامایر اینترنشنال آلمان و یک شرکت چینی به نام کایتک انتخاب کرد.

وی گفت: مطالعه ابتدایی و انتخاب محل سد در فاز یک انتخاب و عملیات اجرایی سد نیز در سال 74 و 75 اغاز شد.

مدیر عامل شرکت مهاب قدس افزود: در سال 75 شرکت آب و نیرو ؛ ناظر و مشاور طرح ها را تغییر داد و به مهاب قدس به عنوان ناظر و مشاور پیشنهاد ادامه کار داد.

وی با تاکید بر اینکه هزینه های میلیاردی برای احداث طرح تا قبل از تحویل مهاب قدس شده بود، از شرکت مهاب قدس درخواست شد بدون تغییر محور ، مشکلات موجود را برطرف کند.

ترکش دوز افزود: ما نیز این طرح را پذیرفتیم و فقط به خودمان تکیه نکردیم بلکه از تمامی امکانات جهانی در این زمینه بهره جستیم و مشورت گرفتیم تا مشکلی را که از سد شهید عباسپور به بعد ایجاد می شود و سازندهای گچساران هم نمک دارد، حل کنیم.

وی گفت: کارون همیشه ورود چشمه های آب شور داشته و این موضوع قبل از احداث سد گتوند بوده است.

ترکش دوز افزود: در ساخت همه سدها مشکلاتی وجود دارد و این مختص سد گتوند نیست که هنر مهندسی می تواند این مشکلات را حل کند.

وی درباره اقدامات شرکت مهاب قدس برای اصلاح طرح گفت: شناخت کافی از منطقه ، مدیریت منابع آب، مطالعه وسیع درباره نمک موجود در منطقه ، بررسی سازندها ، مدیریت ژئوتکنیک و مدیریت مخزن از اقدامات شرکت ما در این طرح بوده است.

مدیر عامل شرکت مهاب قدس در باره اینکه آیا می توانستیم جانمایی بهتری در این طرح داشته باشیم ، افزود: این سوال را باید کسانی پاسخ دهند که جانمایی ابتدایی سد را انجام داده اند قطعاً آنان نیز برای این جانمایی حرفی برای گفتن دارند.

بازدید 6126 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 11 ارديبهشت 1394 ساعت 09:44

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما