EC آب خروجي از 1700 عبور نكرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر طرح سد گتوند گفت: از زمان بهره برداری تاکنون خروجی آب سد با ec ( قدرت هدایت الکتریکی و درجه کدورت آب) از 1700 عبور نکرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر کامجو با اشاره به اینکه خروجی آب سد گتوند از 15 فروردین تا 15 آذر هر سال ازec 1050 تا 1200 عبور نمی کند، افزود: ec آب در این حد، تاثیر منفی در تولید نیشکر ندارد، در حالی که انتقادی که برخی ها به آب رها شده گتوند در این زمان مطرح می کنند از آلودگی و ec بالای آب است.

وی تاکید کرد: استاندارد ec آب خروجی سد گتوند 2000 است و هیچ گاه از زمان آبگیری سد گتوند یعنی مرداد 90 تاکنون ec خروجی سد گتوند از 1700 بالاتر نرفته است.

کامجو تصریح کرد: از 15 آذر تا 15 فروردین که نیاز آبی پایین دست کمتر می شود از دریچه های پایین و خط لوله آن 10 تا 25 درصد نمک کف دریاچه را رها سازی می کنیم.

مدیر سد گتوند مهاب قدس تاکید کرد: حتی با باز کردن دریچه های زیرین هم ec آب خروجی به 2000 نمی رسد.

وی تصریح کرد: آب شور به کف مخزن می رسد و آب تراز بالای سد با ec 900 است که با تخلیه کننده پایین، ec آب به 1100 تا 1200 می رسد.

کامجو با اشاره به اینکه تراز آب سد از 223.5 متر در شهریور پارسال به 196 متر رسیده است ، گفت : با این حال بر روی شیب 35 تا 36 متر ، نمکی مشاهده نشده و بر کیفیت و ec آب نیز تاثیر نگذاشته است.

وی ادامه داد: از زمان بهره برداری سد و نیروگاه گتوند 4 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید و آب مورد نیاز پایین دست نیز تامین شده است.

مدیر طرح سد گتوند گفت:‌ کسانی که به سد گتوند هجمه وارد می کنند، می خواهند خودشان را پشت این سد به خاطر تصمیم های غلط گذشته پنهان کنند مانند شرکت های کشت و صنعت و ساماندهی رودخانه کارون که تا امروز کاری برای آن انجام نشده است.

وی تصریح کرد: برغم اینکه بررسی عوامل اثرگذار بر روی شوری آب سد گتوند جزو‌ وظایف ما نبوده است ، اما این عوامل را بر روی کارون بررسی کردیم.

کامجو با اشاره به اینکه 60 درصد آب رودخانه بزرگ کارون از رود کارون و 40 درصد دیگر از رودخانه دز تامین می شود ، افزود ‌: کیفیت آب رودخانه دز در محل دزفول با ئی سی 400 تا500 است یعنی حکم آب معدنی را دارد اما قبل از ورود به کارون و تشکیل کارون بزرگ ec آب به 3000 می رسد.

کامجو ، ورود فاضلاب دزفول یا شوش و آب برگشتی از 4 شرکت کشت و صنعت در شمال اهواز را که مواد شیمیایی به همراه دارد و وارد رودخانه دز می شود ؛ عامل آلودگی و بالا رفتن ec آّب رودخانه دز دانست.

وی تاکید کرد: ‌ساماندهی رودخانه کارون منوط به ساماندهی رودخانه دز است که بیشترین عوامل اثر گذار بر روی کیفیت رودخانه کارون را دارد.

مدیر طرح سد گتوند با تاکید براینکه فاضلاب کشت و صنعت نیشکر عامل اصلی آلودگی آب پایین دست سد گتوند است، تصریح کرد:‌ آب خروجی سد گتوند در فاصله 10 کیلومتری به سد تنظیمی گتوند می رسد که دو کانال در طرفین آن احداث شده است و آب کشت وصنعت نیشکر کارون را تامین می کند و در سمت چپ کانال عقیلی است که آب دشت عقیلی را تامین می کند.

وی اضافه کرد: از 5 شرکت کشت و صنعتی که در شمال اهواز حضور دارد، 2 تا از رودخانه کارون و 3 تا از رودخانه دز تامین آب می شود.

کامجو افزود: ‌کسانی که معتقدند کیفیت آب کارون باعث کاهش محصولات شده است ، تولید این 2 گروه را در هکتار با یکدیگر مقایسه کنند و قطعا وزارت جهاد کشاورزی مستندات آن را دارد.

مدیر طرح سد گتوند همچنین درباره آب برگشتی کشت و صنعت ها نیز گفت: ‌آب برگشتی از 4 مجتمع کشت و صنعت به دز می رود و یکی از شرکت ها 70 درصد آب برگشتی خود را وارد کارون می کند.

کامجو افزود: رودخانه شطیط که شاخه اصلی کارون است در شوشتر به دو بخش گرگر و شطیط تقسیم می شود ، در رودخانه شطیط اگر ec آب آن 100 باشد در انتهای رودخانه قبل از اتصال به دز ، ec آب به 1700 می رسد که علت آن فاضلاب شهر شوشتر و آب برگشتی کشت و صنعت است که وارد رودخانه شطیط می شود.

وی درباره کیفیت آب سدهای بالا دست سد گتوند نیز گفت: بالادست سد گتوند؛ سدهای کارون، کارون3، کارون 1 (شهید عباسپور) و مسجد سلیمان قرار دارد که تا سد عباسپور هم بیشتر سازند ها آهکی است و از آن به پایین در7 نقطه سازند گچساران قرار دارد که رودخانه کارون را قطع می کند و بیشترین تاثیر گذاری رودخانه کارون از سد شهید عباسپور به پایین است.

مدیر طرح سد گتوند گفت: امروز هم اگر این سد با اطلاعات موجود ساخته می شد، بهتر از آنچه که انجام دادیم ، نمی توانستیم آن را بسازیم.

وی به مشخصات سد اشاره کرد و افزود: سد گتوند 90 کیلومتر طول دارد که بزرگترین مخزن آبی کشور بعد از سد کرخه است و بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود.

کامجو گفت: در حال حاضر نشت سد گتوند 250 لیتر در ثانیه است که پیش بینی ما این بود تا دو متر هم برسد، بنابر این در این طرح به لحاظ آب بندی ؛ خیلی خوب کار شده است و به لحاظ پایداری سازه ها هیچ مشکلی وجود ندارد و در مجموع به همه اهداف تعریف شده سد گتوند به خوبی رسیده ایم.

وی افزود: آنچه EC آب را در بالادست سد گتوند بالا می برد ، طبیعت رودخانه است و آنچه در پایین دست سد، EC آب را افزایش می دهد مواردی مانند فاضلاب های شهری ، بیمارستانی و صنعتی است و ربطی به جانمایی سد ندارد، چون آب شور در کف سد گتوند است.

کامجو در تبیین شوری آب سد گتوند گفت : برای نمونه در سال 42 که سد سفیدرود ساخته شد حجم مخزن آن یک میلیارد و 800 میلی متر مکعب بود و امروز به 900 میلیون متر مکعب رسیده است و سد دز که در همان دهه ساخته شده حجم مخزن 3 میلیارد متر مکعبی داشت که امروز به یک و نیم میلیارد متر مکعب رسیده است.

مدیر طرح سد گتوند افزود: این در حالی است که در فصول سیلابی دریچه های سد برای خروج سیلاب نیز باز شده است پس ایا می توان گفت ما آب گل آلود روانه این سدها کرده ایم ؟ بنابر این طبیعت سد گتوند نیز اینگونه است که در کف آن آب شور قرار دارد.

مهاب قدس بزرگترین مشاور طرح های آبی کشور است که در طرح سد و نیروگاه گتوند نیز ناظر و مشاور بوده است.

بازدید 5821 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما