تحقق توقف 3 ساله خام فروشي تنها با جذب سرمايه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پايگاه خبري معدن نيوز- عضو هيات مديره خانه معدن گفت: توقف خام فروشي مواد معدني بدون يک برنامه استراتژيک و فراهم کردن زمينه جذب سرمايه‌هاي داخلي و خارجي امکان‌پذير نخواهد شد.
جعفر صادقي پناه در گفت‌وگو با پايگاه خبري معدن نيوز با تاکيد بر اينکه هم اکنون بهره مالکانه معادن بخش خصوصي سرمايه گذاري‌هاي معدني را کاهش داده است، ادامه داد: در لايحه بودجه سال 94 بهره مالکانه به جاي حقوق دولتي مشمول معدنکاران شده است، حال از آنجايي که حقوق دولتي نيز در شرايط رکود اقتصادي مانعي براي سود دهي معادن و در نهايت جذب سرمايه‌هاي جديد در اين بخش بود، هم اکنون اين مسئله بحراني تر شده است.
وي ادامه داد: بهره مالکانه که 25 درصد از فروش مواد معدني است تنها مشمول معادن دولتي بوده نه معادن بخش خصوصي و اين با قانون معادن نيز مغايرت دارد.
عضو هيات مديره خانه معدن با تاکيد بر اينکه کاهش سه ساله خام فروشي مواد معدني به سرمايه‌گذاري جديد بستگي دارد، افزود: از آنجايي که بسياري از مواد معدني کشور تجهيزات فراوري را در اختيار ندارند، نياز است که علاوه بر جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي که نيازمند تسهيل سرمايه‌گذاري با مشوق‌هاي تخفيفي است، از سرمايه‌گذاران خارجي نيز دعوت به عمل‌ايد تا با ورود کرده به قابليت‌هاي معدن فناوري و تجهيزات روز براي ارتقاي فرآوري را به کشور وارد کنند.
صادقي پناه با نگاهي به شرايط کنوني فعاليت‌هاي معدني کشور تصريح کرد: بسياري از شرکت‌هاي بزرگ معدني که به دنبال اکتشاف پهنه‌هاي بزرگ براي استخراج و در نهايت راه‌اندازي واحد‌هاي جديد فراوري بودند با مصوب شده بهره مالکانه براي معادن بخش خصوصي پروژه‌هاي اکتشافي خود را متوقف کردند. بنابراين براي تعيين يک بازه زماني براي توقف خام فروشي مواد معدني ابتدا بايد يک استراتژي بلند مدت داشت که در دل آن برنامه‌هاي که در بازه زماني کوتاه تر به منظور جلوگيري از خام فروشي بايد اجرا شود مشخص شوند. چراکه کاهش يا توقف خام فروشي براي هر يک از مواد معدني متفاوت است و نمي‌توان يک برنامه براي تمام معادن در نظر گرفت.

بازدید 5756 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما