آب و نیرو سالانه حدود یک میلیارد دلار در کشور فعالیت می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهندس رضازاده گفت: شرکت آب و نیرو سالانه حدود یک میلیارد دلار فعالیت در ایران دارد و شاید از سال تاسیس تا امروز به اندازه 20 میلیارد دلار طرح های مختلف را در زمینه سدسازی، سامانه های انتقال و نیروگاه های برق آبی به بهره برداری رسانده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ مهندس «سید محمدرضا رضازاده» مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: شرکت توسعه آب و نیروی ایران از سال 1989 (1368) برای اجرای طرح های بزرگ سدسازی و نیروگاه های برق آبی در کشور تاسیس شد.

مهندس رضازاده تصریح کرد: برای شرکت آب و نیرو با توجه به سابقه و تجاربی که دارد فرصت های خوبی برای همکاری فی مابین می تواند تعریف شود. شرکت ما سالانه حدود یک میلیارد دلار فعالیت در ایران دارد و شاید از سال تاسیس تا امروز 20 میلیارد دلار طرح های مختلف سدسازی، سامانه های انتقال و نیروگاه های برق آبی را به بهره برداری رسانده است.

وی گفت: بنابراین فکر می کنیم با ظرفیت فنی و مهندسی و تجارب طولانی شرکت؛ می توانیم در مدیریت و کنترل پروژه ها از ابتدا تا انتها، مطالعه و امکان سنجی پروژه ها، مدیریت قراردادی پروژه ها و طراحی مدل مالی برای اجرای پروژه ها با کشورهای دوست و برادر همکاری داشته باشیم و درحال حاضر هم فعالیت هایی را در برخی از کشورها شروع کردیم.

وی افزود: همچنین ما می توانیم از همکاری شما در پروژه های بزرگی که هنوز در کشور در حال مطالعه و اجرا داریم چه به صورت EPCF و چه به روش های دیگری که می توان در سرمایه گذاری طرح ها با مشارکت بخش عمومی و خصوصی کشورهای دوست و برادر فراهم کرد، بهره مند شویم و امیدوارم بازدید شما از سدهای کارون3 و4 دریچه جدیدی برای توسعه همکاری همه ما فراهم کند.

وی ادامه داد: برنامه ریزی استراتژیک در توسعه نیروگاه های برق آبی، مطالعه طراحی و ساخت سدها و شبکه های آبیاری و ذهکشی، سامانه های انتقال آب، مکانیزم توسعه پاک، سرمایه گذاری در جهت توسعه نیروگاه های کوچک، تحقیق و توسعه نیروگاه های برق آبی و مدیریت دانش در این زمینه، ظرفیت سازی نیروی انسانی متخصص و تامین خدمات مهندسی از جمله اهداف کلی و ماموریت های آب و نیرو محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در ادامه با اشاره به وضعیت بارندگی در کشور گفت: ایران جزو کشورهای خشک و نیمه خشک دنیاست و میانگین بارندگی در کشور ما حدود یک سوم بارندگی در جهان است. ضمن اینکه توزیع زمانی و مکانی بارندگی در کشور ما مناسب نیست، در واقع دو سوم بارندگی کشور در یک سوم آن رخ می دهد و به همین دلیل از گذشته ذخیره سازی، انتقال آب و سدسازی مورد توجه ایرانیان بوده است.

وی ادامه داد: در 45 درصد مساحت کشور میزان بارندگی 50 تا 200 میلیمتر است و تنها در یک درصد از کشور 1000 میلیمتر بارندگی داریم.

رضازاده با اشاره به سدهای پیش بینش دشه در سه حوزه آبریز کرخه، دز و کارون که مهمترین حوزه های آبریز کشور تصریح کرد: از بین سدهایی که ساخته شده تنها سد دز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اجرا شده و یک سد دیگر که عملیات تکمیلی آن نیز مربوط به بعد از انقلاب است.

وی ادامه داد: در رودخانه کارون 11 سد دیده شده که پنج سد به بهره برداری رسیده و پنج سد درحال مطالعه و یک سد در حال اجرا است. بر رودخانه دز هم شش سد دیده شده که دو سد در حال اجرا و مابقی در حال تکمیل مطالعه هستند البته در دیگر نقاط کشور نیز پروژه های بزرگ دیگری هم در دست اجرا داریم.

رئیس هیات مدیره شرکت آب و نیرو افزود: ظرفیت نبروگاه های نصب شده در کشور 73 هزار مگاوات شامل انواع نیروگاه ها است سهم نیروگاه های برق آبی 14.7 درصد است. طبیعی است که نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی که از سوخت گاز استفاده می کنند، با توجه به منابع موجود و هم شرایط اقلیمی کشور از سهم بیشتری در تولید برق نسبت به نیروگاه های برق آبی دارند.

وی با معرفی برخی از طرح های شرکت گفت: کارون3 دارای 205 متر ارتفاع و نیروگاهی 2000 مگاواتی در زیرزمین است. کرخه نیز با پنج میلیارد مترمکعب حجم مخزن، بیشترین حجم مخزن را در بین سدهای ایران دارد و قادر به تولید 400 مگاوات برق است. سد کارون4 نیز دارای مخزنی با حجم 2.2 میلیارد مترمکعب با نیروگاه 1000 مگاواتی است. نکته قابل توجه این است که سدهایی که روی رودخانه کارون طراحی و اجرا شده به نحوی است که اگر دریاچه سدی پر باشد تا پای سد بالاسری خود ادامه پیدا می کند و این بدین معناست که از تمام ظرفیت کارون برای ایجاد نیروگاه برق آبی استفاده کرده ایم.

مهندس رضازاده با اشاره به سد گتوند افزود: سد گتوند بلندترین سد خاکی و با ظرفیت 1000 مگاواتی و حجم مخزن آن 4.5 میلیارد مترمکعب آخرین سدی است که بر روی کارون قرار دارد و در حال بهره برداری است.

وی با بیان اینکه در کنار پروژه های سدسازی طرح های بزرگ دیگر نیز انجام می شود، اظهار داشت: در میان دریاچه سد گتوند برای اتصال مراکز جمعیتی که در دو طرف دریاچه قرار دارند و راه اتصالی آنها زیرآب رفته است پل احداث شد، اجرای پروژه های بزرگ سدسازی ایجاب می کند پروژه های دیگری را در کنار آنها، ایجاد کنیم که خود آنها نیز طرح های بزرگی محسوب می شوند.

وی در معرفی سد و نیروگاه سیاه بیشه گفت: یکی از پروژه هایی که در شمال کشور توسط آب و نیرو اجرا شده نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه است ظرفیت نیروگاه این پروژه 1000 مگاوات بوده و آب را بین دو مخزن می چرخاند و برق را در ساعات کم مصرف به ساعات پر مصرف و بالعکس منتقل می کند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به سایر فعالیت های شرکت ادامه داد: از جمله دیگر فعالیت شرکت آب و نیرو احداث تونل های انتقال آب است که از آن جمله می توان به پروژه بهشت آباد و چم شیر نام برد. در حفاری تونل از روش مکانیزه TBM و برخی روش های قدیمی تر نیز استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: شبکه های آبیاری و زهکشی از جمله کارهایی است از چند سال قبل مشغول به فعالیت در این پروژه ها هستیم.

رئیس هیات مدیره شرکت آب و نیرو با اشاره به علاقه مندی شرکت برای فعالیت در بخش نیروگاه های میکرو گفت: یکی از زمینه هایی که ما تمایل به کار در آن داریم نیروگاه های کوچک، متوسط و میکرو است تا بتوانیم از هر فرصتی برای تولید برق استفاده کنیم. بنابراین در زمینه بومی سازی نیروگاه های میکرو و توسعه فعالیت بخش خصوصی هم در این زمینه فعالیت کرده ایم.

وی یادآور شد: در حال حاضر 10790 مگاوات نیروگاه برق آبی در حال بهره برداری، 6890 مگاوات در حال اجرا و 12900 مگاوات در حال مطالعه داریم.

وی افزود: ما در کنار فعالیت های سازه ای فعالیت های غیرسازه ای را در حوزه های آبریز اصلی کشور مدنظر قرار داده ایم تا بتوانیم برای تصمیم گیری و تصمیم سازی در اجرای طرح ها از مجموعه اطلاعات یکپارچه استفاده کنیم، مدیریت یکپارچه آب که در آن ملاحظات مختلفی از جمله منابع، آب زیر زمینی و سطحی، زیست محیطی و اقتصادی یا موضوعات سیاسی و اجتماعی هر منطقه لحاظ می شود در سیستم یکپارچه آب مورد توجه قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: مدل های پیش بینی هیدرولوژیکی، سیستم ایمنی سدها، استفاده از سیستم GIS در تملک اراضی، توجه به رسوب مخازن سدها در سامانه تصمیم یار، به کمک ما می آید.

بازدید 6169 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما