ایجاد کنسرسیوم‌های چندگانه معدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نوسان در بازار مواد معدنی در سال گذشته، تولیدکنندگان مواد معدنی و مسئولان ذی‌ربط را به فکر چاره‌ای درازمدت‌تر انداخته است؛ چاره‌ای مانند تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی که البته پیش از این درباره سنگ‌آهن به عنوان نخستین و مهم‌ترین ماده معدنی دچار بحران قیمت در جهان نیز مطرح شده بود که قرار بود پیش‌نویس آن تا اردیبهشت امسال به اتاق بازرگانی ارائه شود.


چنانکه در هفته‌های آغازین سال جدید کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم برای فروش مواد معدنی را به تولیدکنندگان ارائه کرد تا با تجمیع واحدهای مختلف در بخش خصوصی، رسیدن به این هدف تسریع شود.

کانالیزه شدن واحدهای فروش
به نظر می‌رسد تشکیل کنسرسیوم راه مناسبی برای بهبود فضای فعالیت مواد معدنی از فروش تا تولید محصولات و فرآوری است. هم‌اکنون کاهش یافتن میزان بهای برخی مواد معدنی و متعدد بودن تعداد فروشندگان، محصولات بازار داخلی کشور را نیز تحت‌تاثیر قرار داده و همین امر باعث کم شدن میزان صرفه اقتصادی از فروش محصولات شده است.
در این زمینه پروا سلطانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن نیز که معتقد است ایجاد کنسرسیوم برای فروش ماده معدنی همچون سنگ‌آهن تاثیر مثبتی به دنبال خواهد داشت به صمت می‌گوید: فروش سنگ‌آهن در ایران از طریق کانال‌های متعددی انجام می‌شود و تاجران و فعالان ایرانی در این بخش هریک به تنهایی اقدام به فروش محصولات خود به دیگر کشورها می‌کنند.
وی در ادامه اضافه می‌کند: میزان صادرات سنگ‌آهن ایران در مقابل کشورهایی همچون برزیل و استرالیا بسیار ناچیز است و از آنجایی که فروشندگان سنگ‌آهن تعداد زیادی را به خود اختصاص می‌دهد همین موضوع سبب شده تا قدرت چانه‌زنی در بازار فروش برای تاجران ایرانی کاهش یافته و به این ترتیب قیمت سنگ‌آهن ایران نیز کاهش پیدا کند.
سلطانی معتقد است که ایجاد کنسرسیوم می‌تواند باعث کانالیزه شدن سیستم فروش سنگ‌آهن ایران در بازارهای صادراتی شده و در نتیجه با ایجاد چند کنسرسیوم مشخص زمینه را برای صادرات مواد معدنی فراهم کرده تا قدرت چانه‌زنی خریداران سنگ‌آهن افزایش پیدا کند. چراکه در صورت قبول نکردن قیمت پیشنهادی از سوی کنسرسیوم‌ها دیگر خبری از مواد معدنی مانند سنگ‌آهن نخواهد بود و آنها مجبور به قبول نرخ پیشنهادی خواهند شد.
عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در ادامه به تاثیر راه‌اندازی و ایجاد کنسرسیوم فروش سنگ‌آهن در بازار داخلی اشاره کرد و افزود: با وجودی که بازار داخلی سنگ‌آهن مسئله خاصی درباره فروش محصولات ندارد اما با این حال می‌توان گفت که تشکیل کنسرسیوم نیز تاثیرگذار خواهد بود. به این ترتیب که با ایجاد هماهنگی در بازار فروش و یکسان‌سازی قیمت‌ها زمینه فعالیت برای افراد این حوزه با ایجاد حاشیه امن برای انجام فعالیت‌ها توسعه‌یابد. در واقع می‌توان گفت که ایجاد کنسرسیوم به نوعی فعالیت‌ها را چه در بازار داخلی و چه در بازار جهانی صادرات با توجیه اقتصادی همراه خواهد کرد و به این ترتیب به نوعی تشویق برای ورود سرمایه‌گذار به این حوزه محسوب خواهد شد.

توزیع سالم سیمان در بازار
همچنین در بازار محصولاتی همچون سیمان نیز که در سال گذشته نوسانات بسیاری را پشت سر گذاشته و شاهد فروش محصولات در بازار داخلی با تخفیف‌های بسیار بوده است، می‌توان با ایجاد واحدهای فروش مشخص همچون تشکیل کنسرسیوم زمینه را برای یکسان‌سازی قیمت محصولات فراهم کرد و رونق را به بازار بازگرداند.
عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیمان نیز با بیان اینکه راه‌اندازی و تشکیل کنسرسیوم تاثیری مثبت روی فروش محصولات معدنی همچون سیمان دارد، در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: با توجه به اینکه سیمان از جمله محصولات استراتژیک برای توسعه صنایع به شمار می‌آید از این‌رو می‌توان با بکارگیری روش‌های مختلف زمینه فروش آن را هم در بازار داخل و هم در بخش صادرات گسترش داد به گونه‌ای که با توجیه و صرفه اقتصادی نیز همراه شوند. وی در ادامه گفت: تشکیل کنسرسیوم برای فروش محصولات سیمانی می‌تواند به‌صورت منطقه‌ای انجام شود و در چند منطقه در نقاط مختلف کشور نسبت به تشکیل کنسرسیوم اقدام کرده و به این ترتیب زمینه را برای توزیع سالم محصولات به مصرف‌کننده فراهم کرد. همچنین با تشکیل کنسرسیوم علاوه بر تسریع کردن توزیع محصولات موجب خواهد شد تا قیمتی مشخص برای محصولات تعیین نشود و دیگر شاهد کاهش قیمت‌ها به میزان بالا نباشیم. در مقابل خریداران می‌توانند از تخفیف‌های متعارف که تولیدکنندگان در اختیار آنها قرار می‌دهند، استفاده کنند. 
شیخان تشکیل کنسرسیوم را برای بخش صادرات نیز موثر دانسته و معتقد است که با ورود سیمان به بورس صادراتی و تشکیل کنسرسیوم برای فروش محصولات در کنار یکدیگر علاوه‌بر تعیین قیمت مناسب برای کالا موجبات ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر و صرفه اقتصادی از صادرات را فراهم کرد به این ترتیب باعث رونق بخشیدن به بازار داخلی نیز خواهد شد.

بازدید 6389 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما