بهره برداری از نخستین خط تولید برقگیر های سیلیکونی ولتاژ بالا در خاورمیانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آمار نشان داده است که بخشی از قطعی های خطوط انتقال بر اثر اصابت رعد و برق بوده است به طوری که در چین 48 درصد و در آمریکا 30 درصد از قطعی های برق در یک بازه زمانی 10 ساله ناشی از اصابت رعد و برق رخ داده است. این رخداد طبیعی مشکلات زیادی را برای شرکت های برق منطقه ای تجهیزات آنان در پست های فشار قوی ایجاد کرده است .

به همین دلیل با توجه به نیاز کشور دراین حوزه، با همت متخصصان داخلی، ساخت برقگیرها های سیلیوکنی با ولتاژ بالا در ایران بومی سازی شد.

درهمین خصوص درمراسم افتتاح این خط تولید مهندس صیرفیان رئیس هیات مدیره سیمکاتک گفت: با داخلی سازی این برقگیرها سالانه از خروج بالغ بر10 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

وی با اشاره به این که این خط تولید ظرفیت تولید سالانه 25 هزار برقگیر را دارد افزود: این میزان بخشی از نیاز داخلی را پوشش خواهد داد.

صیرفیان گفت: این برق گیرها دراحداث خطوط انتقال برق درسطوح ولتاژی63 کیلوولت و بالاتر مورد استفاده قرا خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تا پیش از این شرکت های برق منطقه ای برای استفاده از برقگیرها در رده 63 کیلوولت به بالا مجبور به واردات از کشورهای دیگر بودند.

صیرفیان با اشاره به کیفیت بالای برق گیرهای تولید شده در این مجموعه گفت: خوشخبتانه به لحاظ قیمتی نیزبرقگیرهای ساخت داخل قابل رقابت با نمونه های خارجی است.

همچنین علی رمزی مدیر عامل شرکت سیمکاتک ضمن اشاره مختصر به فعالیت قریب به دو دهه این شرکت در زمینه تولید انواع مقره های سیلیکونی توزیع و انتقال و برقگیرهای سیلیکونی ولتاژ متوسط، اشاره کردوگفت: با توجه به گسترش روز افزون استفاده از برقگیر های سیلیکونی در کشورهای پیشرفته صنعتی و ضرورت انتقال تکنولوژی برقگیرهای سیلیکونی به کشور ضرورت دارد.

وی گفت: تولید این تعداد برقگیرسیلیکونی ولتاژ بالا، بخش مهمی از نیاز کشور را به برقگیرهای ولتاژ بالا رفع خواهد کرد اما با توجه به طرح توسعه در نظر گرفته شده، تامین صد درصد نیاز داخلی به این نوع برقگیرها در دستور کار قرار دارد.

همچنین دکتر یداله شیخ قمی مدیر بخش طراحی، مهندسی و تحقیق و توسعه این شرکت نیز در این خصوص گفت: با توجه به توسعه خطوط و پستهای فشارقوی به درون شهرهای بزرگ و لزوم افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان شبکه برق کشور، بهره برداری از برقگیرهای سیلیکونی برای حفاظت شبکه در مقابل اضافه ولتاژهای ناشی از صاعقه و کلیدزنی به یک ضرورت انکار ناپذیر تبدیل شده است

در این مراسم همچنین مهندس جنتیان از کارشناسان با سابقه صنعت برق و مدیرعامل پیشین شرکت صانیر نیز به ایراد سخن پرداخت و از اهمیت انتقال تکنولوژی و اعتماد به متخصصان داخلی سخن گفت.

اهمیت برقگیرهای سیلیکونی

برپایه این گزارش برقگیرها تجهیزاتی هستند که در دکل های انتقال و توزیع برق نصب و از وارد شدن ولتاژ اضافی به خطوط انتقال جلوگیری می کند و همچنین از خطرات وارده می کاهد.

برقگیرهای سیلیکونی با توجه به مقاومت شدید در مقابل آلودگی های محیطی سبکی وزن، کوچکی حجم و ایمنی فوق العاده در مقایسه با برقگیرهای سنتی سرامیکی که پتانسیل انفجار و آسیب رسانی به تجهیزات مجاور را دارند، جانشین بسیار مناسبی به شمار می روند.

همچنین جایگزینی برای سیستم سنتی سیم گارد در حفاظت خطوط انتقال نیرو بوده و علاوه بر ایجاد امکان حفاظت 100% این خطوط در مقابل امواج صاعقه و کلیدزنی ، موجب کاهش تلفات الکتریکی ، وزن و ابعاد دکل های فشار قوی می گردد.

برپایه این گزارش کاهش مشکلات ناشی از برف و یخ و گالوپینگ با حذف سیم گارد و جایگزینی برقگیر های خط میتواند از خسارات وارده بر شبکه جلوگیری نماید.

بازدید 5848 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما