طراحی نیروگاه برق آبی ضرورتی انکارناپذیر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهندس اطاعتی گفت: بهره‌مندی از تکنولوژی‌های تجدیدپذیر برای تامین انرژی مورد نیاز بشر، چالشی در چهارچوب توسعه پایدار است تا پاسخگوی محورهای عدالت اجتماعی، توسعه اقتصادی و حفظ محیط زیست باشد و در این راستا احداث نیروگاه های برق آبی ضرورتی انکارناپذیر است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ مهندس «حسن اطاعتی» معاون بهره برداری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تجلی آب و انرژی، دو نیاز کلیدی انسان در نیروگاه های برق آبی می باشد تا از رهگذر طراحی و ساخت سازه‌های عظیم سد و حفظ آب، تولید انرژی برق آبی را فراهم نماید.

وی ادامه داد: لزوم برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت سد و نیروگاه های برق آبی با توجه به نقش مؤثر این نیروگاه ها در پاسخگویی به نیاز شبکه ضرورتی انکارناپذیر است. حفظ آب، شریان های حیاتی زندگی مردم، صنعت و کشاورزی را احیاء و تولید برق آبی در کلیه جنبه‌های نیاز شبکه، از خدمات کنترل فرکانس، خدمات کنترل ولتاژ و خدمات پشتیبانی شبکه پاسخی مناسب به تضمین عملکرد مستمر تولید انرژی است. در این راستا انتقال دانش فنی ساخت سدها و توانایی و قابلیت‌های مهندسی کشور برای طراحی این سازه‌های عظیم تکمیل و هر روز در حال افزایش بهبود کمی و کیفی است از سوی دیگر تامین داخلی تجهیزات نیروگاهی، نیازمند برنامه‌ریزی مسنجمی است تا بخش هایی که هنوز وابستگی به کشورهای خارجی دارد، مرتفع شود.

وی افزود: توانمندی و قابلیت‌های طراحی و ساخت و بهره‌برداری از پتانسیل‌های آبی طی سه دهه گذشته، روند رو به رشد و هم‌افزایی فنی و مهندسی کشور را بدنبال داشته و مدیریت مخازن حاصل از ساخت سدها امکان رویایی با بحران آب را فراهم کرده است. زمینه‌های طراحی و ساخت سد و تجهیزات نیروگاهی با انتقال دانش فنی به مرحله تکامل خود رسیده و اصول منطقی بهره‌برداری و تخصیص برنامه‌ریزی شده آب مخازن، امکان مدیریت بهینه‌ای را فراهم خواهد کرد تا جوابگوی نیازهای مصرفی آب شرب، آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت باشیم.

معاون بهره برداری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت: کلیه قابلیت‌های اجرایی برای بهره‌برداری بهینه از سد و نیروگاه های برق آبی فراهم شده و احداث ظرفیت‌های نیروگاهی در حدود 12 هزار مگاوات در حال حاضر و رسیدن به مرز 30 هزار مگاوات طی بیست سال آینده و تسلط کافی بخش مهندسی کشور به طراحی و ساخت کلیه بخش های صنعت سدسازی به اثبات رسیده و روند رو به افزایش نیاز کشور به انرژی‌های تجدیدپذیر از نوع برق آبی، ضرورت برنامه‌ریزی برای ارتقاء این توانمندی ها را دو چندان می‌نماید.

وی ساخت سدهای کرخه، مسجدسلیمان، توسعه شهید عباسپور، کارون 3، کاورن 4، گتوند، سیاه‌بیشه، ... و ده ها طرح بزرگ برق آبی در کنار پروژه‌های آبی میکرو، کوچک و متوسط را از جمله توانمندی های عرصه مهندسی این صنعت دانست.
 
مهندس «حسن اطاعتی» تصریح کرد: ظرفیت‌های نیروگاهی طراحی شده در کنار حجم عظیم آب ذخیره شده در پشت سدها قدرت و توانمندی استفاده بهینه از آن را می طلبد که به همت بخش مدیریتی و مهندسی کشور در چهارچوب توسعه پایدار به بهره‌برداری رسیده است و نمود بارز دیگر این توانمندی در احیاء پتانسیل‌های بالقوه در موضوع آمایش سرزمین است تا در جای جای کشور با ایجاد طرح های برق آبی، توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری، گردشگری، ورزش های آبی و ... را رهنمون و برنامه‌ریزی برای توسعه اقتصاد محلی و ایجاد اشتغال را در پی داشته باشد.
 
وی ادامه داد: بروز این توانمندی در طراحی، ساخت و بهره‌برداری از پتانسیل‌های آب و انرژی ارتقاء استراتژی توسعه صنعتی را نیز بدنبال داشته و حفظ و توسعه این توانمندی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و مؤثر برای ارتقاء سطح کیفی و کمی فعالیت‌های مرتبط است که با هم‌اندیشی مسئولان دستیابی به این افق پیشرفت، دور از ذهن نخواهد بود.

بازدید 13580 بار

نظرات کاربران

 رضا : سایت بسیار جالبی است    

 

    بهروز: لطفا اخبار بیشتری بگذارید    

 

   سامان : عکس های  نمایش دا ده شده برای هر محصول کم است    

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما